Те се манифестират на физическо ниво под формата на заболявания. Непреработените чувства и емоции като гняв, тревожност, безпокойство, огорченост, негативност, отчаяние, разочарование, обида, страх, вина, тъга, нещастие и др. могат да лежат в основата на всяко едно заболяване и съответните болестни симптоми и показатели.
Най-често “виновници” за възможните психосоматични проблеми са напрежението, стреса, хроничното безпокойство, пренатоварването, burn out, депресията, потиснатостта, прекомерната себекритичност, неудовлетвореност и т.н. Ако човек е твърде емоционален, сензитивен и впечатлителен, той започва да получава различни болестни усещания, даже и медицинските му показатели да са в норма и всичко с тях да е наред.
Колкото и да е странно, психо-соматичните разстройства не са отклонение от нормата, а пример за добре работещи защитни системи на нашия организъм. Работата е там, че емоциите ни позволяват да реагираме на неблагоприятната ситуация още дълго преди тя окончателно да се изплъзне от контрол и да стане заплаха за нашето здраве. Това е един “първи звънец”, който ни предупреждава, че е време да променим нещо в живота си. Иначе организмът просто няма да се справи с подобно натоварване и обременяване.
За съжаление, много хора пропускат и игнорират този сигнал, махват пренебрежително с ръка (един вид, че “ще премине от само себе си”) и продължават да живеят в същия дух и ритъм. В резултат, не опасните и незастрашаващи психосоматични разстройства за здравето бързо преминават в по-сериозни и трайни състояния, които вече не могат да се излекуват само с положителни емоции и мислене, почивка и презареждане. Затова е много важно внимателно да се вслушваме в своя организъм и да реагираме на неговите “подсказки” и сигнали.