Научете се да се отказвате
Винаги ще съществуват проблеми, които просто не можете да разрешите. Може би имате клиент, който никога не е доволен от работата, която вършите. Може би опитвате да внедрите в работата нови технологии и процеси, които за съжаление никога не носят търсените резултати и ползи. Може да ви се наложи да работите по един и същи проблем наистина дълго време, докато намерите съответното решение.
Въпреки всички дискусии за това колко важно е да бъдете упорити и постоянни в действията си, ако искате да постигнете целите си, също толкова важно е да знаете кога да се откажете от нещо, с което просто не можете да се справите, не ви е по силите и възможностите. Всеки един от нас има ограничен ресурс от време и енергия, които може да посвети на определена задача. Инвестирането на тези ресурси в обречени на провал начинания не ви носи нищо градивно. Времето, което ще изгубите в преследването на тези налудничави цели, може да бъде използвано по значително по-добър начин за нещо, което е постижимо и полезно. За това е важно човек да знае кога да се предаде и да продължи напред.
Това важи в особена сила, когато става въпрос за проблеми, по които работите от много време. Хората са склонни да гледат на изгубените ресурси (време, пари и енергия) като на нещо, което в даден момент трябва да им се изплати. Именно това ги кара да продължават да инвестират още от тях с надеждата, че един ден всички тези жертви ще са си стрували. Истината обаче е, че тези ресурси са се изпарили и вие вече не можете да си ги върнете. Ако няма изгледи допълнителните усилия да доведат до разрешаване на проблема, вие трябва да го изоставите и да фокусирате вниманието си върху нещо друго, независимо от това колко труд сте вложили в него до момента.
Щастливите хора не си губят времето в самосъжаление и мисли за изгубеното време и възможности. Техният поглед е насочен винаги към бъдещето и утрешния ден, който винаги може да бъде по-добър от днешния, стига да вярвате в това и да действате в тази посока.