Онлайн индивидуален психологически тренинг "Какво е твоето IQ? Подобри го! Включи и тренирай мозъка си, отключи и реализирай своя личен потенциал"
Представете си, че можете да увеличите своята интелигентност..
Какво IQ бихте искали да постигнете?
Как това би променило вас и живота ви?
С какво ще допринесе това за вас, вашето развитие и успех?
Как бихте променили света около вас?
Много хора смятат:
– че интелигентността е константа, която получаваме по рождение;
– че коефициентът ни на интелигентност се определя от нашите гени и не се променя през годините;
– че гении като Исак Нютон, Чарлз Дарвин и др. просто са се родили такива и това е предопределило по-нататъшните им открития, постижения и успехи без кой знае какви усилия за това, поради тяхната предразположеност и даденост.
Това НЕ Е ВЯРНО!
Истината е, че така наречената „гениалност“ е умението да мислиш различно, нестандартно, креативно, творчески, изобретателно, иновативно и да установяваш логически връзки между на пръв поглед несъвместими аспекти и идеи. Тези способности несъмнено са заложени във всеки един от нас в различна степен. Факт е, че биологичните фактори имат важна роля при формирането на интелекта. Не по-слабо влияние обаче оказва и въздействието на околната среда, социума, семейството, възпитанието, образованието и опита.
Да повишим своята интелигентност е напълно възможно и постижимо!
Важно е обаче да уточним каква точно е целта ни – по-висок резултат на IQ тестовете или усъвършенстване на цялостната ни интелигентност и реализиране на личния потенциал. Макар и едното да не изключва другото, при тестовете за интелигентност се наблюдава известна „шаблонност“ – ако многократно решим тест от един и същи тип, въпросите спират да бъдат предизвикателство за мозъка така, както са били в началото. Именно заради това се препоръчва даден тест да не се прави често – най-реален е резултатът от първите опити. Това важи за всеки един психологически тест.
Ако целта ни не е просто по-високо IQ, а дейсвително да станем по-умни, знаещи, можещи, дейни, креативни и съобразителни, има много методи, чрез които можем да развием тези наши качества и преимущества. Най-важният фактор е да бъдем по-любопитни, адаптивни и отворени към всичко около нас – не просто да приемаме заобикалящите ни явления, вещи, обстоятелства и събития за даденост, а непрекъснато да си задаваме въпроси за това как и по каква причина са се появили, каква е ролята им, можем ли да ги усъвършенстваме или променим – всичко, за което се сетим на този етап. Целта е да активираме и провокираме мозъка си да създава нови невронни връзки, а това от своя страна влияе на общата ни интелигентност.
Постоянна величина ли е човешкият IQ?
Не, тя се променя с възрастта. От раждането до 12-годишна възраст се увеличава много рязко. В юношенските години достига най-високи нива, след което има тенденция да губи от потенцила си с нарастването на годините. Експертите казват обаче, че всичко зависи от това как тренираме ума си! При повечето хора на всеки 10 години се наблюдава 3-процентово покачване във възприемчивостта. И все пак не е нужно да чакате 10 години, за да „помъдреете“. Именно затова представям на вашето внимание: